LARWOTERAPIA ŁÓDŹ

Akademia Zdrowia Rehabilitacja Łódź Przychodnia Hiduroterapia Łódź Larwoterapia Kosmetologia Kursy hiduroterapii

Larwoterapia

HISTORIA LARWOTERAPII

Leczenie larwami trudno gojących się ran było znane już od starożytności. Ten rodzaj terapii stosowali Aborygeni australijscy oraz Majowie. Wojskowi chirurdzy z czasów Napoleona, wojny domowej w Stanach Zjednoczonych zauważyli, iż żołnierze, których rany zostały zasiedlone przez czerwie, mieli znacznie mniejszą zachorowalność i śmiertelność od pozostałych. Zauważyli również, że pewne gatunki muchówek niszczą tylko martwą tkankę, pozostawiając zdrowe fragmenty nienaruszone. Oceniono, iż larwy w jeden dzień lepiej oczyszczają ranę niż jakikolwiek dostępny wówczas środek. William Baer, przy Johns Hopkins Universityw Baltimore, w stanie Maryland, zastosował larwy na niegojące się rany pod koniec lat 20-tych XX w, zidentyfikował gatunki, wyhodował w laboratorium i wykorzystywał w leczeniu dzieci z zapaleniem szpiku i zakażeń tkanek miękkich. Zaprezentował wyniki swoich badań na konferencji chirurgicznej w 1929 roku.

LARWOTERAPIA w XX wieku.

Larwoterapia (MDT – MaggotTherapy) była pomyślnie stosowana w latach 30 XX w. , ale niestety wyparta przez nowe antybiotyki i technik chirurgicznych. Leczenie larwami sporadycznie wprowadzano w latach 70-tych i 80 -tych. Pierwsze nowoczesne badania kliniczne zostały zapoczątkowane w 1989 roku, w Centrum Medycznym Weteranów spraw w Long Beach, w Kalifornii oraz na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. Badania miały na celu porównanie larwoterapii z konwencjonalnym leczeniem przewlekłych odleżyn, owrzodzeń cukrzycowych stóp, owrzodzeń żylnych, ran pourazowych, itp. Wyniki tych badaniach wskazały, że MDT jest przydatnym, bezpiecznym i skutecznym narzędziem do leczenia niektórych rodzajów ran. Obecnie terapia larwami znów wraca do łask. Głównie ze względu na nieskuteczność dotychczas stosowanych metod leczenia oraz gwałtownie rosnącą oporność drobnoustrojów na antybiotyki. Coraz większa grupa pacjentów z niegojącymi się ranami zaczyna interesować się tym sposobem leczenia. Także szerokie grono lekarzy zajmuje się badaniami nad skutecznością larwoterapii w poszczególnych przypadkach klinicznych. Zastosowanie larw much pozwala na szybkie i bezpieczne oczyszczenie ran z martwiczych i zakażonych tkanek, zmniejsza ilość wydzieliny i redukuje nieprzyjemny zapach z rany. Biochirurgiczne oczyszczenie ran jest tez tańsze niż zastosowanie tradycyjnych opatrunków. Larwy much wykorzystywane są w lecznictwie otwartym oraz w szpitalach, zarówno w USA jak i w krajach europejskich.

LARWOTERAPIA w XIX wieku.

W 2004 roku, w oparciu o dane kliniczne i laboratoryjne US Food and Drug Administration (FDA) dopuścił larwy do obrotu w Stanach Zjednoczonych i leczenia nimi ciężko gojących się ran. Podobnie postąpił w lutym 2004 roku brytyjski NationalHealth Service (NHS). W Europie, Kanadzie i Japonii larwy klasyfikowane są jako leki lecznicze. W Niemczech, Wielkiej Brytanii zabiegi z użyciem larw są refundowane. Larwy muchy plujki hodowane są w idealnie sterylnych warunkach. Nie mogą przenosić jakichkolwiek bakterii i wirusów. Hodowane są w laboratoriach, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii również w Polsce.

LECZENIE LARWAMI MUCHY PLUJKI

Larwy stosowane w leczeniu to najczęściej gatunek Luciliasericata, czyli larwy muchy plujki.

Leczenie larwami Lucillasericata polega na:
 1. oczyszczeniu rany z martwej tkanki – larwy wydzielają enzymy trawienne powodujące upłynnienie masy martwiczej – dopiero ta płynna masa jest pożywieniem dla larw,
 2. eliminacji bakterii znajdujących się w ranie,
 3. zapoczątkowaniu procesu gojenia – ruchy larw stymulują powstawanie ziarniny oraz proces wytwarzania nowego nabłonka.
Wydzielina larw jest skuteczna nawet wobec gronkowca złocistego, bakterii metycylinoopornych (MRSA), paciorkowców oraz bakterii z grupy Pseudomonas.

Korzyści dla pacjenta - szybkie oczyszczenie rany, usunięcie zakażenia, skrócenie czasu gojenia, uniknięcie amputacji. Zmniejsza się ból związany z raną, eliminuje przykry zapach spowodowany rozkładem tkanek, ogranicza się ilość niezbędnych wizyt u lekarza. średni koszt terapii larwami jest niższy w porównaniu ze standardowym leczeniem przy pomocy opatrunków. Ilość larw koniecznych do oczyszczenia rany jest zależny od rozległości rany. Zazwyczaj jest to 10 larw na 1 cm2.

Wskazania do larwoterapii:
 1. owrzodzenia kończyn dolnych,
 2. rany w przebiegu cukrzycy – stopa cukrzycowa,
 3. rany odleżynowe,
 4. zainfekowane rany pooperacyjne,
 5. martwicze rany pourazowe.
Przeciwwskazania:
 1. aktywne krwawienie z rany,
 2. nadmierny wysięk,
 3. rany drążące do jam ciała i w pobliżu dużych naczyń.

Kontakt LARWOTERAPIA ŁÓDŹ

Akademia Zdrowia Instytytut Medycyny Holistycznej - LARWOTERAPIA ŁÓDŹ

Centrala - ul. ks. Piotra Skargi 12, 93-036 Łódź
tel. 790 731 253, 511 271 870, 791 842 977, 507 164 899, 42 280 92 00